ZŠ Zvoleněves
Základní školaZvoleněves
"Škola, kde jsme spolu…"

Od 12. 4. do školy nastoupí žáci I. a III. třídy.

Znovu spolu

Návrat do školy po nedobrovolných prázdninách

Znovu spolu

Dva roky prázdnin, dobrodružný příběh trosečníků od Julese Verna, patřil v dětství k mým oblíbeným knihám i snům. Jenže dej si pozor na to, co si přeješ. Teď jsme dostali nedobrovolně skoro půl roku prázdnin. Nebylo to pro všechny stejně úžasné…

 

Co máme za sebou?

Podivné období, kdy děti nesměly do školy, ale musely se učit. Nesměly do školy, ale mohly být s kamarády celý den pohromadě venku. Učitelé si zoufali, že některé dětí neviděli a neslyšeli celou karanténu, za jiné příliš mnoho dělali rodiče, takže jaképak distanční vzdělávání stejné pro všechny. Pouhá iluze. Rodiče mladších dětí museli volit mezi prací a ošetřovným, postarat se o domácí výuku.

 

Co nás čeká?

I nejbližší týdny budou zcela novou zkušeností. Některé děti si budou zvykat na ranní vstávání a pravidelnost všech školních povinností po tak dlouhé době obtížněji. Ale nesmíme slevit. Ani vy rodiče, ani my učitelé.

Škola je nesmírně důležitá a žádnou distanční či domácí výukou nezastupitelná. Děti se učí nejen z knih a od učitelů, ale i od sebe navzájem. Učí se nejen to, co je obsahem jednotlivých předmětů, ale především jak spolu vycházet, jak pracovat v týmu, s chybou, samy na sobě. Kdo projde základní školou s tím, že si umí dělat kamarády, ovládat své emoce, řešit nastalé problémy, plnit si rutinně každodenní povinnosti, ten bude úspěšný i v navazujícím studiu a v budoucí práci.

Musíme se tedy opravdu co nejdříve navrátit „do normálu“, i když nám nezbyde než respektovat určitá přetrvávající omezení a být připraveni na pružnou reakci v případě změny situace.

 

A co covid 19?

Nezdá se, že by nás chtěl opustit. Je na místě sledovat vývoj nejnovějšího poznání nemoci i způsobů, jak se před ní chránit. Něco nám předepisuje zákon, to nejdůležitější rozum.

Ve škole budeme prosazovat pravidla, která jsou realistická a neznamenají žádné nesnesitelné nepohodlí či omezení pro žáky. V rámci třídy omezíme skupinovou práci. Dohlédneme na časté mytí a dezinfikování rukou. Neumožníme dětem, aby se během přestávek  shromažďovaly na chodbách, toaletách, v cizích třídách. Minimálně v podzimních měsících neplánujeme žádné školní ani mimoškolní akce, při nichž by žáci z různých tříd byli v delším kontaktu.

Nejdůležitější nástroj zamezení nákazy ale držíte v rukou vy, rodiče. Jakmile zaznamenáte, že dítě není ve své kůži, ponechte je doma. Často půjde jen o pár dní, ale budete mít čisté svědomí, že jste nic nezanedbali, a dítě ve škole za den, dva, tři mnoho nezmešká. Při delší absenci samozřejmě využijeme všechny osvědčené nástroje výuky na dálku.

Trpělivost!

Je toho tolik, co měly na škole děti nejraději – společné zážitky, výlety, zájezdy, branné, projektové a jiné zábavné dny, hry a soutěže, sportovní utkání, divadla, adventní odpoledne, akademie…. Byly to třešničky na dortu i pro nás učitele. Náročné na přípravu, ale s velkou radostí z podařené akce. A právě to musíme na nějaký čas oželet.

Věřím, že si dokážeme najít radost ze společného učení i v podmínkách izolovaných tříd a omezení akcí, že náročné období překonáme ve zdraví a v potěšení z toho, že jsme znovu spolu.

Kateřina Nikolova

 

 

Datum vložení: 3. 9. 2020 10:49
Datum poslední aktualizace: 3. 9. 2020 10:52
Autor: Kateřina Nikolova

Škola

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Zvonění

1. hodina 07:40 - 08:25

2. hodina 08:35 - 09:20

3. hodina 09:35 - 10:20

4. hodina 10:30 - 11:15

5. hodina 11:25 - 12:10

6. hodina 12:20 - 13:05

7. hodina 13:10 - 13:55

8. hodina 13:55 - 14:40

Svátek a výročí

Svátek má Rostislav

Info E-mailem

Novinky e-mailem